Не полнете резервари денеска од полноќ дизелот поефтинува за 2,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи горивата од полноќ поевтинуваат за 2,50, односно за три денари за литар.

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи горивата од полноќ поевтинуваат за 2,50, односно за три денари за литар.

Бензините поевтинуваат за три денари, па така новата цена на Еуросупер БС – 95 ќе биде 64 денари за литар, додека Еуросупер БС – 98 ќе чини 66 денари. Еден литар Еуродизел (Д-Е V) поевтинува за 2,50 денари и ќе се продава за 56 денари за литар. За исто толку поевтинува и Екстра лесното масло за домаќинство, чија нова цена ќе биде 45 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 3,175 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 24.02.2020 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 30,390 ден/кг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Архива