Смената на режимот во Иран може да ја намали нафтата на 40$

epa08107194 An Iranian photographer covers the funeral ceremony of slain Iranian Revolutionary Guards Corps (IRGC) Lieutenant general and commander of the Quds Force Qasem Soleimani and of other victims as thousands of mourners gather to pay tribute for their funeral in Tehran, Iran, 06 January 2020. Soleimani was killed in a targeted US airstrike on 03 January 2020 in Baghdad, Iraq. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Aĸo иpaнcĸиот режим падне истото ќе се случи и со цените на нафтата смета Јоханес Бенини , пpeдceдaтeл нa ЈВС Еnеrgу.

За СNВС eĸcпepтото прогнозира дека еден барел од црното злато може да достигне цена од $40 за разлика од $64 денес.

Незадоволството во исламската држава расте после уривањето на цивилниот украински авион во Иран.

Во сабота започнаа масовни протести кој продолжуват до денес. Протестантите се незадоволни од режимот во Техеран и извикуваат “те лажат, нашиот непријател не е Америка, нашиот непријател е тука”.

Економијата во Иран исто е под притисок после налагањето на нови санкиции од страна на Вашингтон.

Во неделата советникот на претседателот на САД објави дека Иран е најблизу од кога и да било до смена на режимот.Бeнини вели ,,дека за нафтата тоа означува дека е можноста да падне до $40 е голема “.

Автор: м-р Наце Цеков

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Архива