Jack Ma донираше 14 милиони долари за вакцина за коронавирусот

Основачот на Алибаба и најбогат човек во Кина, донирал 14,4 милиони американски долари преку неговата фондација за да помогне во пронаоѓање на вакцина за коронавирусот во Вухан.

Милијардерот одвои 5,8 милиони американски долари за две кинески владини истражувачки организации
Остатокот од средствата ќе се искористи за поддршка на мерките за „превенција и третман“, се вели во фондацијата.
Донацијата доаѓа по најавата во саботата на Алибаба дека е формиран фонд од 144 милиони американски долари за купување медицински материјали за провинцијата Вухан и Хубеи, епицентарот на појава на вирусот.
Компанијата исто така нуди бесплатна компјутерска моќ на научни истражувачки организации за поддршка на потрагата по вакцина или третмани.
Алибаба е една од многуте кинески технолошки компании кои донираат средства за напори за третман на коронавирус, според државниот весник „China Daily“.
Други вклучуваат телекомуникациска опрема и производител на паметни телефони Huawei, компанија за е-трговија Tencent (TCEHY), пребарувач Baidu (BIDU), сопственик на TikTok ByteDance и фирма за испорака на храна, Meituan-Dianping.
Научниците во Соединетите држави и Кина се меѓу оние кои работат на вакцина.
Но, може да трае повеќе од една година додека не се добие вакцина, според д-р Ентони Фаучи, директор на американскиот Национален институт за алергија и заразни болести.
Вирусот уби најмалку 132 луѓе, а близу 6.000 случаи се потврдени на територијата на Кина. Повеќе од 80 случаи се потврдени на друго место, вклучително и во САД и Австралија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Архива